- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > ورزش بانوان/سلامت و تناسب بانوان


فواید ورزش در زنان

چرا همه زنان باید ورزش کنند

فرقی نمی کند که یک زن از چه سنی فعالیت بدنی را آغاز می کند، تحقیقات رو به رشد پیوسته از این نظر حمایت می کنند که  فواید افزایش فعالیت بسیار زیاد است و در سرتاسر زندگی زن بی نهایت سودمند است.

 

جوانی

تا همین اواخر ، اکثر مردم بر این باور بودند که بچه ها لازم نیست نگران انجام ورزش کافی باشند. اما با ظهور تلویزیون و حالا رایانه ، نسل رو به رشد بچه های بدون فعالیت ، در حال تبدیل به نسل بعدی بزرگسالان ناسالم می باشند.تحقیق اخیر نشان می دهد که توسعه بیماری قلبی در جوانی شروع می شود. با توجه به اینکه امروزه بیماری قلبی و عروقی علت اصلی مرگ زنان و نیز مردان می باشد ، می توان نتیجه گرفت که دوران کودکی و نوجوانی زمان مناسبی برای توسعه عادات سالم شیوه زندگی از جمله ورزش است.

 

میانسالی

در دوران میانسالی ، شایع ترین شکایت بدنی در میان زنان افزایش وزن است. این افزایش آرام اما پیوسته و مستمر چیزی است که اکثریت زنان میانسال تجربه می کنند. کارشناسان در مورد علت این افزایش خزشی وزن هم عقیده نیستند. برخی معتقدند که علت آن تا حدی تغییرات هورمونی است، دیگران استدلال می کنند که به احتمال زیاد به علت آن کاهش میزان بافت عضلانی بدون چربی است که منجر به سوخت و ساز آهسته تر می شود.  مطالعات تحقیقی توسط دکتر واین وسکات ، مدیر تناسب اندام در South Shore YMCA در کوینسی ماساچوست  نشان داده است  زنانی که در سرتاسر میانسالی فعال باقی می مانند ، ماهیچه بی چربی بیشتر ، سرعت های سوخت و ساز بالاتر و افزایش وزن کمتری نسبت به همتایان بدون فعالیت شان نشان دادند. تحقیق همچنین نشان داده است که بسیاری از بیماری های شایع زنان میانسال را می توان از طریق ورزش تسکین یا کنترل کرد. ورزش می تواند کیفیت خواب و سطوح انرژی روزانه را بهبود بخشد و می تواند به پیشگیری از بیماری های مزمن نظیر فشار خون بالا ، دیابت نوع 2 ، سطوح بالای کلسترول ، افسردگی و آرتروز کمک کند. یکی از قانع کننده ترین دلایل شروع برنامه ورزشی در میانسالی دور کردن اثرات فرساینده پوکی استخوان است. تا حد زیادی آشکار است که تراکم استخوان زنان حتی قبل از میانسالی شروع به کاهش می کند و پس از یائسگی این کاهش  سرعت می گیرد. اگر چه اکثر انواع فعالیت ها مقداری اثر حفاظتی در برابر کاهش استخوان دارند ، به نظر می رسد ورزش های تحمل کننده وزن نظیر پیاده روی ، دو آرام و تمرینات قدرتی بیشترین فواید را ارائه می کنند.

 

سالمندی

پزشکانی که با  سالمندان کار می کنند جزو گروه پزشکانی هستند  که از ورزش برای مبارزه با آسیب ، ناخوشی و بیماری استفاده می کنند و  تعداد این دکترها به سرعت در حال ازدیاد است.دکتر اسکات گروس فیزیوتراپیست واشنگتن به طور معمول برای بیماران سالمندش برنامه های ورزشی تجویز می کند. وی می گوید:" قدرت عضلانی ، انعطاف پذیری و استقامت کاهش یافته علت اصلی بسیاری از بیماری هایی است که در میان سالمندان به ویژه زنان می بینیم . از نظر زندگی روزانه ، زن 75 ساله عادی به ندرت قدرت کافی دارد که خرید های مایحتاج خود را تا چند پله حمل کند و یقینا پس از افتادن روی کف اتاق نمی تواند خود را بلند کند. " خبر خوب اینکه هیچ وقت برای شروع دیر نیست. بنیاد مک آرتور که محققان آن به مدت یک دهه مشغول مطالعه سالمند شدن موفق بودند ، دریافته اند که حتی افرادی که در دهه 90 زندگی شان هستند و قبلا هرگز ورزش نکرده اند می توانند از لحاظ جسمانی متناسب تر شوند و می توانند از کیفیت بهبود یافته زندگی لذت ببرند ، حتی اگر مشکلات سلامتی هم داشته باشند.

 

همین الان شروع کنید

وقتی تصمیم گرفتید که ورزش کنید ، منتظر نمانید. اگر امروز با چیز بسیار ساده ای مانند برنامه پیاده روی شروع کنید ، کلید زندگی سالم را پیدا خواهید کرد. برای بسیاری از زنان جوان ، پیر یا میانسال ، روزی که برنامه ورزشی را شروع می کنند می تواند روزی باشد که کلید بهبود  کیفیت زندگی را پیدا می کنند.

 

منبع: www.about.com

 

 

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ