- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > ورزش معلولین/مفاهیم و تاریخچه ورزش معلول


آشنايي با معلوليت و ناتوانی

آشنايي با  معلوليت و ناتوانی

پیش زمینه 
معلوليت عارضه اي طبيعي و اجتماعي است كه در جوامع مختلف به صورتهاي گوناگون ديده مي‌شود.
آمار نشان مي‌دهد كه درصد قابل توجهي از افراد هر جامعه را معلولين تشكيل مي‌دهند. به طورمثال طبق آماري كه از طرف سازمان بهداشت جهاني وابسته به سازمان ملل متحد درسال جديد منتشرشده است، ده درصد از مردم در جهان به نوعي معلول هستند، امروزه با پيشرفتهاي زيادي كه در علوم مختلف از جمله پزشكي، روانشناسي، جامعه شناسي، تربيت بدني و غیره به وجود آمده است، سعي مي‌شود هرچه بيشتر به اين گونه افراد كمك شود تا بتوانند به طور مستقل و بدون كمك ديگران ونيزبدون آنكه خود را سربار جامعه احساس كنند و يا منزوي باشند، به زندگي عادي خود بپردازند. تدابيري كه به اين منظور ازطرف ارگانهاي مختلف به عمل مي‌آيد بيشتردر زمينه فراهم آوردن امكاناتي از قبيل مسكن مناسب با وضع معلول، شغل مناسب، وسيله حمل ونقل (به طور مثال اتومبيلهاي مخصوص براي معلولين قطع نخاعي)، وسايل آموزشي و كمك آموزشي مناسب، گذراندن اوقات فراغت و... است.
گذراندن اوقات فراغت با ورزشهاي تفريحي به وسيله معلولين از اهميت بيشتري حتي نسبت به افراد غير معلول دارد زيرا متخصصان آشنا با خصوصيات معلولين و نيز متخصصان تربيت بدني و ورزش معلولين معتقدند كه اگر ورزش براي غير معلولين امري مستحب است ، براي معلولين امري واجب مي باشد .آنها معتقدند كه اگر چه ورزش براي افراد غير معلول بسيار نيكو و پسنديده است اما اگر هم به آن نپردازند از طريق فعاليت هاي روزانه تا حدودي نيازهاي حركتي خود را برطرف مي كنند اما معلولين بايد اين نيازها را با انجام مرتب فعاليت هاي ورزشي برطرف نمايند. 

تعريف معلول و معلوليت
اصولا ً ناتوانيها  ، ناهنجاريها و نارسائيهايي كه براي يك انسان به عنوان يك موجود زنده به وجود مي آيد خود را در سه قالب نمايان مي سازد :
  – بيماريها :كه بوسيله اتخاذ تدابير كلينيكي ، داروئي و يا احتمالا ً از طريق حركت درماني معالجه شده و از بين مي روند . 
  – ضعفها : مانند ضعف هاي نگهداري ، ضعف هاي ارگاني و يا ضعفهاي هماهنگي كه بوسيله حركات اصلاحي برطرف مي شوند .
  – معلوليتها : كه نه قابل معالجه و نه قابل برطرف كردن هستند .
بنابراين معلوليت  عبارتست از هرنوع ناتواني ، ناهنجاري ويا نارسائي كه قابل برطرف كردن و يا معالجه نباشد .
و به عبارت ديگر معلول كسي است كه داراي ناتواني ، ناهنجاري و يا نارسائي بوده كه قابل برطرف كردن و يا معالجه نباشد .

تعريفي ديگر از معلول و معلوليت
معلوليت عبارتست از محدوديت هاي دائمي در زمينه هاي مختلف جسمي ، حسي يا ذهني ـ رواني كه شخص مبتلا به آن را در زندگي روزمره در مقايسه با ساير افراد جامعه دچار مشكل يا محدوديت سازد
اشخاص معلول ، انسانهايي هستند كه عملكرد جسماني ، توانايي هاي ذهني و يا سلامتي رواني آنها به احتمال قريب به يقين به مدت بيش از شش ماه از آنچه استاندارد سن آنهاست انحراف داشته و به همین دلیل براي آنان در زندگي روزمره مشكلاتي را بوجود می آورد .

تقسيم بندي معلولين
براي معلولين تقسيم بندي هاي مختلف و متفاوتي از ديدگاههاي گوناگون وجود دارد . عده اي معلولين را حتي به ده گروه مختلف نیز طبقه بندي كرده اند . آنچه كه براي درس تربيت بدني و ورزش معلولين مهم و مفيد تشخيص داده شده ، تقسيم بندي آن به سه گروه كلي به صورت زير است :
1- معلولين حسي
2- معلولين جسمي يا حركتي 
3- معلولين ذهني و رواني 

1- معلولين حسي: 

                         معلولين شنوايي:شامل ناشنوايان و كم شنوايان

                         معلولين بينايي : شامل نابينايان و كم بينايان 
 
2- معلولين جسمي يا حركتي:

٭معلولين آسيب ديده به سيستم اعصاب مركزي يا محيطي ( مانند معلولين c.p. يا فلج مغزي ، معلولين قطع نخاع و معلولين فلج اطفال يا پليومليت
٭معلولين قطع و نقص عضو 
٭معلولين آسيب ديده به ارگانهاي داخلي (مانند سرطان ، آسم ، ديابت و ناراحتي هاي حاد قلبي- عروقي – تنفسي). ( لازم به ذکر است ، به دلیل اینکه برای این نوع آسیب دیدگیها تاکنون معالجه قطعی پیدا نشده است و اگرچه با پیشرفتهای فزاینده ای که در علم پزشکی به وجود آمده ، برخی از آنها تا حدودی تحت کنترل درآمده اند. اما با تعریفی که سازمان بهداشت جهانی دارد آنها نیز نیاز به گرفتن خدمات و سرویس های مخصوص بوده و از اینرو در گروه معلولین قرار می گیرند).
3- معلولين ذهني- رواني 
٭معلوليني كه داراي اختلالات رفتاري هستند 
٭معلوليني كه داراي عقب ماندگي هاي ذهني هستند 
٭معلولين منگوليت 
٭معلوليني كه داراي مشكلات رواني هستند

هرنوع معلوليتي روي تمامي ‌وجود شخص اثرمي‌گذارد و اگرچه مي‌توان نوع و درجه معلوليت را مشخص كرد ولي، قاعدتاً بايد از تاثيرگذاري معلوليت روي تمامي‌ساختار و تواناييهاي فيزيكي و رواني شخص صحبت كرد. به همین علت است كه نمي‌توان درمورد معلولين جسمي ‌فقط به معلوليتهاي قابل تشخيص و يا ظاهري توجه نمود، بلكه بايد به تأثيرات احتمالي كه اين معلوليتها بر روي روان شخص معلول برجاي مي‌گذراند نيزتوجه كرد. به طورمثال يك شخص معلول قطع نخاعي فقط فاقد تواناييهاي حركتي نيست بلكه از وضعيت قرارگيري و موقعيت و احساس گرما و سرما دراندام فلج شده خود نيز بي اطلاع است. مي توان گفت او به دليل  عدم وجود احساس در اندام فلج شده خود، فاقد حس لامسه در آن نواحي نیز می باشد. اين امر به نوبه خود به اختلالات  روحي- رواني شخص معلول منجر می شود که آن را مي‌توان در نوع رفتار يك شخص معلول نخاعي به خوبي مشاهده كرد. برعكس هرگونه صدمه ديدگي كه در زمينة روحي- رواني به وجود آيد نيز با تأثيرگذاري روي اعمال حركتي شخص باعث مي‌شود كه رفتار حركتي او از هنجارهاي طبيعي فاصله بگيرد.
در مثالی دیگر، موقعيت يك شخص نابينا باعث مي‌شود كه تغييراتي در قوه درك او از محيط زيستش به وجود آيد. به خاطرفقدان قدرت درك ازطريق حس بينايي، درك او از محيط زيستش محدود به درك از طريق لمس يا شنيدن مي‌شود كه اين امر نيز بر زمينة روحي- رواني او تأثيرمي‌گذارد. از طرف ديگر روند تكامل ذهني، به خصوص جريان هدايت و تنظيم حركات تحت تأثيرقرارمي‌گيرد، به طوري كه نوع حركات يك شخص نابينا با نوع حرکات افراد غیرمعلول(بینا) كاملاً متفاوت است.
مثالهايي كه آورده شد، مشخص مي‌كنند كه هر معلوليتي در درجه اول شامل يك قسمت يا يك عضو از بدن مي‌شود، اما نبايد ازاثرات مستقيم يا غيرمستقيم آن روي ساير زمينه هاي جسمي ‌يا روحي- رواني شخص غافل شد.

 فریبا محمدی


 

مطالب مرتبط:

* آسیب های ورزشی معلولین 
* علل بروز معلوليت و ناتوانی
* آشنايي با معلوليت و ناتوانی
* تاريخچه ورزش معلولين
* سوالات رایج در زمینه آسیب های نخاعی
* عوارض آسیب نخاعی
* اسپاسم و ضايعه نخاعی
* نابینایی (مفاهیم و اصطلاحات )
* تقسيم بندي نابينايان و كم بينايان
* ویلچر های ورزشی ( sport wheelchairs )

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ