- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تناسب و سلامت/مفاهیم تناسب و آمادگی


روش هایی آسان جهت جلوگیری از درد ماهیچه ها پس از تمرین

هر وقت  به فعالیت جسمی می پردازید که قبلا عادت به انجام آن نداشتید ( مثلا دو آرام ، بلند کردن وزنه ، و دیگر ورزش های شدید ) ، پارگی های میکروسکوپی در الیاف ماهیچه تان ایجاد می شود. با درمان این پارگی ها ، عضله  شما قوی تر و بزرگ تر می شود.دردناکی نتیجه مستقیم آسیب ماهیچه و مواد زائد شیمیایی ( مانند اسید لاکتیک ) ایجاد شده به وسیله ماهیچه به هنگام کار می باشد. بسیاری از ورزشکاران و افراد که به صورت منظم کار می کنند ، ممکن است این درد را خوب بدانند ، به علت این واقعیت که وقتی ماهیچه ها قوی تر می شوند  آن را به عنوان نشانه ای  می دانند که به اندازه کافی به بدن شان فشار وارد کرده اند. در هر صورت ، برخی درد پس از تمرین را قابل تحمل نمی دانند و در نتیجه از تمرین در آینده امتناع می کنند.

موارد زیادی هست که می توانید برای کمک به پیشگیری از دردناکی ، قبل و بعد از ورزش انجام دهید. اولین و مهمترین نکته رساندن مایعات به بدن به  صورت منظم است. این کار را با نوشیدن آب یا نوشیدنی ورزشی مبتنی بر الکترولیتها انجام دهید. هر گروه عضله را در آغاز و پایان هر جلسه تمرینی  به مدت 60 ثانیه کشش دهید. همچنین ، جلسات تمرینی خود را با فعالیت قلبی عروقی سبک آغاز و به پایان ببرید. این کار خون و سیستم لنفاوی را در حال حرکت نگاه می دارد و به رهایی از مواد زائد تولید شده به وسیله عضلات در طی تمرین کمک می کند. پس از تمرین ، بلافاصله قسمت هایی از بدن را که فکر می کنید دردناک شود ، سرد کنید. سعی کنید از مسکن ها اجتناب کنید. بحث عمده ای در بین افراد ورزشکار وجود دارد که مسکن ها  می توانند رشد ماهیچه را محدود کنند یا نکنند. همچنین ، ویتامین ها به همراه آنتی اکسیدان ها ( مانند ویتامینE وC ) رادیکال های آزاد بر جای مانده از ورزش را خنثی خواهند کرد.

اگر سفتی بسیار زیادی در ماهیچه تان دارید ، علت ممکن است آسیب دیدگی ماهیچه باشد. در این مورد، درصورت شدید بودن درد بهترین کار رفتن پیش یک پزشک است. کشش دادن ممکن است به تسکین درد کمک کند ، اما اگر کشش را انجام دهید و درد بیشتر شد ، آن را متوقف کنید و به ماهیچه فرصت درمان بدهید. فرو بردن عضله درآب گرم دارای epsom salts ( سولفات دو منیزی) به تسکین درد کمک خواهد کرد. سرد کردن قسمت های دردناک هم کمک خواهد کرد. می توانید مسکن هم مصرف کنید ، اما همانطور که قبلا گفته شد ، ممکن است بزرگ شدن ماهیچه تان را محدود کند.

اگر ماهیچه تان تا آن حدی پاره شده باشد که نمی توانید از آن استتفاده کنید ، ورزش را متوقف کنید ، ماهیچه را سرد کنید ، و بیدرنگ پیش دکتر بروید. پارگی عضلات به علت فشار بیش از حد به عضله می باشد و در نتیجه آن ماهیچه تا حدی یا کاملا پاره می شود. پارگی های کوچک درد شدیدی را در محل یا اطراف عضله آسیب دیده ایجاد خواهد کرد. پارگی های شدید باعث ایجاد حوضچه های خونی برای محافظت از محل آسیب دیده شود. ماهیچه ای که کاملا پاره شده بسیار دردناک است و معمولا منجر به عدم توانایی استفاده از ماهیچه می شود. اگر نمی توانید سریعا نزد دکتر بروید و ماهیچه در حال تورم است ، ماهیچه را با باند ببندید ( اما محکم نباشد ) و تا رسیدن به دکتر ماهیچه را بالا نگاه دارید. دریافته ام که با  انجام تعدادی از این روش ها اغلب اوقات از درد ماهیچه خلاصی یافته ام. هیچ روشی به طور کامل نمی تواند از درد ماهیچه جلوگیری کند. اگر می خواهید ورزش کنید ، باید این واقعیت را قبول کنید که  بالاخره درد سراغ تان می آید. اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید بدون درد ورزش کنید. از ورزش کردن لذت ببرید!

 

منبع:  http://www.associatedcontent.com/article

مترجم : فریدون شیرمحمدلی

 

مطالب مرتبط:

*ده دلیل مهم برای بلند کردن وزنه                                                        *درد سياتيک

*دردهاي ستون فقرات مهمترين مشكل شايع در ميان جوانان است                       *درد مزمن زانو

*آسیب و شکستگی مهره های کمر ( spine fracture )                               *درد مزمن خارج مچ پا ( Chronic lateral ankle pain )

*ورزش درمانی کمر درد ( Therapeutic Exercises of Back Pain )         *شيوه اي براي اندازه گيري درد ابداع شد

*ورزش درمانی در بهبود دردهای کتف                                                  *راهنمای انجام حرکات کششی در ورزش ( Stretch Training )

*ورزش های مخصوص برای بهبود کمردرد بارداری                                    *مروری بر آسیب های ورزشهای رزمی

*آسیب ورزشی دیسک کمر ( Discogenic lumbar pain )                          *مفاهیم اساسی در طراحی تمرین ( اصول ده گانه تمرین )

*علل درد عضلانی تاخیر یافته                                                            *علل موثر در گرفتگی عضلانی ( Cause of Muscle spasm )

*آسيب های ورزشی شایع در دو ميدانی                                                  

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ